Pomoc prywatnego detektywa a sekty

Podejmując dyskusję o sektach, często usłyszeć można głosy mówiące, że do takich organizacji werbowane są osoby łatwowierne i niedoświadczone życiowo. Detektyw twierdzi, że taka sytuacja może spotkać każdego, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy inteligencji. Co zrobić, kiedy członek naszej rodziny lub przyjaciel traci kontakt z rzeczywistością i poddaje się psychicznej manipulacji?

Czym są sekty? Jak działają? Detektyw tłumaczy.

Pierwszą rzeczą, która powinna nas uderzać w kontakcie z sektą, jest jej autorytarny charakter. Osoby zarządzające takim ugrupowaniem wnikają w nasze życie i decydują o nim w każdym aspekcie. Liderzy chcą wiedzieć o nas wszystko i kontrolować naszą prywatność –  czas wolny czy relacje z innymi. Angażując się w grupę o charakterze sekciarskim, doświadczymy również manipulacji psychicznej, która ma na celu przekonanie nas o elitarności i wyjątkowości grupy, do której wkraczamy. Dowiadujemy się, że sekta otwiera się wyłącznie na wybrane osoby; że jesteśmy lepsi od innych, przebywając w tym kręgu. Zabieg ten polega na dowartościowaniu członków wciągniętych w ten niezdrowy układ i zatrzymaniu ich przy sobie. Trudno jest również poznać dokładne założenia grupy, jej wartości i cele, ponieważ osoby, które chcą nas zwerbować do sekty, manipulują faktami, dopasowując się w każdego potencjalnego kandydata. Takie szkodliwe środowisko możemy poznać również po tym, że jego członkowie usilnie próbują utrwalić w naszej głowie podział na dobro i zło. Dobrem jest oczywiście wszystko, co wiąże się z sektą, a złem – otoczenie zewnętrzne. Osoba, która zostanie wdrożona w życie wspólnoty, z czasem staje się całkowicie od niej uzależniona – przestaje liczyć się rodzina, praca czy studia. Zdarza się również, że jesteśmy zależni ekonomicznie od członków sekty i w ostateczności zostajemy bez pieniędzy, wierząc, że „nasi nowi przyjaciele” będą lepiej zarządzać naszymi środkami. Grupa o takim charakterze posiada wiedzę na tematy związane z psychologią manipulacji i wykorzystuje ją przeciwko osobom, nad którymi chce przejąć kontrolę. Nowi członkowie z czasem zaczynają czuć, że nie mogą żyć bez nowo poznanych osób. Słowo „sekta” ma konotacje religijne, ale należy pamiętać, że może ona zrzeszać członków, którzy wyznają kult ludzi, teorii, energii czy filozofii.

Po czym poznać, że członek naszej rodziny jest po wpływem sekty?

Jeśli podejrzewamy, że członek naszej rodziny jest pod wpływem ugrupowania o charakterze sekciarskim, przypomnijmy sobie, czy w ostatnim czasie nie miał on styczności z nowymi znajomymi, nie zaczął rozwijać nowego hobby, uczęszczać na warsztaty, konferencje lub nie brał udziału w inicjatywach charytatywnych. Toksyczne grupy korzystają z takich możliwości, aby pozyskać nowych członków. Inny rodzaj aktywności często wiąże się w nowymi znajomymi, a my, jako osoby bliskie, odchodzimy na drugi plan. W takiej sytuacji mamy również do czynienia z utrudnioną komunikacją, nasze zdanie przestaje być ważne. Pytania o zmianę zachowania mogą być odbierane jako ataki i spotykać się z agresją. Ofiara sekty staje się oschła, przestaje okazywać uczucia najbliższym, a jej zainteresowania (filmy, książki) ulegają zmianie. Udział w sekcie może też wiązać się ze zmianami zewnętrznymi – bywa, że liderzy często polecają konkretne sposoby żywienia, więc łatwo zaobserwować nagły przyrost lub spadek wagi. Stopniowe ograniczanie kontaktów wyłącznie do znajomych z ugrupowania sekciarskiego może z czasem prowadzić do negatywnych skutków w wymiarze psychicznym. Opisywane grupy jako cel nadrzędny stawiają sobie destrukcję człowieka oraz jego rodziny. Dzieje się tak poprzez stany lękowe,psychozy oraz myśli samobójcze spowodowane psychomanipulacją.

Jak pomóc osobie uwikłanej w sektę?

Ocenienie na własną rękę, czy dana osoba jest pod wpływem sekty, może być trudniejsze, niż sądzimy. Kiedy podejrzewamy, że ktoś z naszego kręgu jest członkiem takiej destrukcyjnej grupy, nie możemy rozpocząć naszych działań od atakowania pytaniami, pretensji, nerwów. Nasza interwencja musi być dokładnie przemyślana i zaplanowana, ponieważ, jak wiemy, członek sekty jest zamknięty na osoby postronne i pozostaje pod silnym wpływem tamtejszych liderów. Mając na uwadze najważniejszą wartość, czyli dobro bliskich, trudno będzie nam odłożyć emocje na bok i działać racjonalnie. Często nie mamy również narzędzi do zdobywania informacji i nie wiemy, od czego zacząć. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będzie pomoc profesjonalnego detektywa, który ma doświadczenie w zdobywaniu cennych informacji. My, jako osoby bliskie członka sekty, możemy starać się pozostawać w dobrych stosunkach z ofiarą i w ten sposób pozyskiwać chociaż śladowe fakty, które pomogą detektywowi. Najlepiej jest notować miejsca spotkań czy osoby, z którymi członek wspólnoty utrzymuje kontakt. Warto również zwrócić uwagę na odwiedzane strony internetowe i publikacje, które są przez niego czytywane. Detektyw, używając profesjonalnych technik i narzędzi, jest w stanie odkryć tajemnice związane z sektą – sprawdzić, o jakim charakterze jest to grupa, jak wyglądają jej spotkania, na jakiej zasadzie odbywa się kontakt pomiędzy członkami wspólnoty i poznać jej liderów. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, z pomocą detektywa jesteśmy w stanie wyrwać naszych najbliższych z rąk toksycznej i destrukcyjnej organizacji, jaką jest sekta. W takiej sytuacji nie powinniśmy wahać się, podejmując decyzję o współpracy z detektywem, ponieważ w grę wchodzi zdrowie i życie naszych bliskich. Prosimy o przejść do zakładki kontakt

Napisz do nas wiadomość

INFOLINIA